×

Uwaga

The was a problem converting the source image.
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/stories/11pps/11pps_7

Wieści z trasy 11 PPŚ 2014 - dzień 7 (środa)

 

„Te Deum” Diecezji Świdnickiej za kanonizację Jana Pawła II

DZIEŃ SIÓDMY. 6 sierpnia - środa - PRZEMIENIENIE PAŃSKIE NA GÓRZE TABOR
LASKOWICE - ŁOMNICA - 32 km

HASŁO DNIA:
"JEZU, UFAM TOBIE  i TWOJEMU MIŁOSIERDZIU"

PATRON DNIA:
ŚW. SIOSTRA FAUSTYNA KOWALSKA

Trasa wiedzie przez Szumirad, Kamieniec, Leśną, Wachów i Wysoką. Msza św. po drodze w lesie - Leśna. Baza noclegowa w ŁOMNICY. 

 

Wczoraj grupa „czwarta” pod wodzą Ks. Damiana Fleszera, studenta KUL-u, prowadziła apel. Dało się zauważyć sporo gościnnych mieszkańców Laskowic. Przyjechał też miejscowy Ksiądz Proboszcz z Tuł. Laskowice bowiem są filią Tuł. Apel był znakomicie dostosowany do stopnia zmęczenia pielgrzymów: lekki i przyjemny.

 1. Nie wszyscy wiedzieli, że w czasie jego trwania dojechała do nas Pani Katarzyna, przewodniczka po Ziemi Świętej i tłumaczka Haniego Hayka z pierwszego dnia naszej pielgrzymki. Wraz ze świeckim ewangelizatorem, Dariuszem, wracała z Katowic, dokąd odwiozła gości z Bliskiego Wschodu na lotnisko. Zjechali sporo z trasy, żeby jeszcze spotkać się z nami i opowiedzieć, co działo się dobrego od naszego rozstania w Pieszycach.

 2. Dziś wstaliśmy o 4.45. To ważny dzień: liturgicznie – Przemienienie Pańskie, pielgrzymkowo – św. Siostra Faustyna i „Jezu, ufam Tobie”. Miłosierdzie Boże. W czasie drogi pątnicy dawali wzruszające świadectwa o doświadczaniu Bożego Miłosierdzia i o mocy koronki.

 3. Mszę św. mieliśmy w lesie pod Wachowem. „Prezbiterium” z „nawą główną” łączy przechodząca przez środek droga. Serce samo rwało się do śpiewu dawnej oazowej piosenki „jest droga, która wiedzie nas, alleluja; do celu, gdzie się kończy czas, alleluja!” Cudowny widok i nie do opisania atmosfera. Wokół nas i ponad nami wysokie sosny. Zza koron spozierało słońce na tle błękitu nieba.

 4. Urzekająca była Ewangelia o przemienieniu na Taborze. Uwagę pątników przykuła „jaśniejąca twarz Jezusa i odzienie lśniąco białe”. Kaznodzieja postawił pytanie: jak to mogło się stać, że po zmartwychwstaniu najbliżsi mieli trudność z rozpoznaniem Pana. Magdalena wzięła Go za ogrodnika. Dwaj uczniowie w drodze do Emaus przez cały dzień szli z Mistrzem i nie rozpoznali Go. Dopiero wieczorem na łamaniu chleba…Odpowiedzi dostarcza Tabor. Jezus po zmartwychwstaniu musiał być jakiś inny. Tak, jak na Górze Przemienienia. Ten sam, a jednak inny. Trzeba było wejść w „świetlisty obłok”, żeby dopiero w takim Świetle, Świetle Ducha Świętego, doświadczyć głębszej głębi prawdy o Jezusie: że to Bóg prawdziwy. To odkrycie rzuciło ich na twarz przed Panem. Jezus przemieniający się na Taborze wobec nich przemienił jednocześnie ich. Dopiero tak przemienieni byli w stanie rozeznać głębszą prawdę. Cud Taboru powtarza się podczas każdej Mszy św. Jezus przemienia się wobec nas: chleb staje się Jego Ciałem, wino Jego Krwią. Zawsze jednocześnie przemienia nas. Przemienia na tyle, na ile jesteśmy tego świadomi i na ile pragniemy przemiany. Warto o tym pamiętać. Warto chodzić do kościoła! W ogóle przez wszystko, co zwykliśmy nazywać praktykami religijnymi, może nas Jezus stopniowo uzdalniać do wchodzenia w coraz głębszą z Nim komunię. Ma sen codzienna modlitwa, czytanie Pisma Świętego, spowiedź itd., itd…

5. Dobrze po 17.00 dotarliśmy do Łomnicy. O 19.00 jeden z kapłanów odprawił Mszę św, dla służb. Zbliża się 20.00. Czekamy na Ks. Biskupa Adama Bałabucha. Będzie apel. Dość niezwykły, bo z … ogniskiem i pieczeniem kiełbasek pielgrzymkowych. To pomysł odpowiedzialnego za wieczór Ks. Krzysztofa Papierza ze Świebodzic.

 

{gallery}11pps/11pps_7{/gallery}


***

***

 POWRÓT